Łamigłówki, które rozgrzeją Twój umysł

Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i nie tylko 😊

Naturalnie mózg uwielbia się uczyć! Jest wręcz zaprogramowany, aby zdobywać nowe informacje. To czego jednak potrzebuje, aby uczyć się optymalnie, to odpowiednich warunków oraz rozgrzewki. Tak jak ćwicząc fizycznie, zanim się podejmie większy wysiłek należy rozgrzać swoje ciało, tak i mózg zanim zacznie ciężko pracować wymaga rozgrzania. Poniżej przedstawiam kilka zagadek, łamigłówek, które pomogą naszemu umysłowi wystartować.

Łamigłówka nr 1

Czy wiesz co to?

Anagram Podpowiedź Twoje rozwiązanie
1.     Kres balu Europejskie miasto
2.     Za plac Ten od węgla
3.     Czarny Delikatny kwiat
4.     Rano mak Może być w nitkach
5.     Neon pola Znany generał
6.     Trą pokost cztery boki
7.     Barwnik Zosi Smaczny owoc
8.     Koza da cel Dla wielu kobiet lepsza niż diamenty
9.     Gen tyrana Państwo w Ameryce Płd.
10.  Pstro Do uprawiania

Anagram to wyraz, wyrażenie lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, wykorzystujące wszystkie litery (głoski bądź sylaby) materiału wyjściowego.

Łamigłówki 2

Rusz głową

Zagadka nr 1: 5 pająków je 5 much w 5 minut. Ile czasu będzie jadło 50 pająków 50 much?

Zagadka nr 2: Chłop musi przewieźć na drugi brzeg rzeki kozę, wilka i kapustę. Niestety, posiada łódkę, która może pomieścić tylko jego i jedno z trzech (kozę, wilka albo kapustę). Na jednym brzegu nie mogą zostać bez opieki chłopa: wilk z kozą (bo wilk zje kozę) ani koza z kapustą (bo koza zje kapustę).

Pytanie: Co ma zrobić chłop?

Zagadka nr 3: Znajdź pomysł Nazwali mnie mężczyzną, ale nigdy nie miałem żony. Dali mi ciało, ale nie dali życia. Stworzyli mi usta, ale nie dali mi możliwości oddechu. Woda daje mi życie, a słońce przynosi śmierć.

Pytanie: Wiesz o kim mowa?

Łamigłówka nr 3

Rozwiąż mnie. Wszystkie pola należy wypełnić cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby cyfry nie powtarzały się w wierszu, kolumnie ani w kwadracie 3×3 oznaczonym grubszą linią.

Życzę udanej zabawy i dużo radości. Wkrótce na stronie pojawią się odpowiedzi…..ale zanim to nastąpi spróbujcie sami.

P.S. Poniżej przedstawiam linka do darmowych gier online dla najmłodszych oraz dla uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Psycholog szkolny

Katarzyna Dudziec