W tym roku już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do konkursu wiedzy o Austrii zorganizowanego przez Bibliotekę Austriacką w Opolu. Pierwszy etap odbył się 5 marca 2013r. i był to test składający się z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Uczniowie przygotowywali się do tego konkursu od dłuższego czasu. Jednym z elementów przygotowań był wyjazd do Opola.

Dzięki zaproszeniu Biblioteki Austriackiej udaliśmy się 18 lutego 2013r. na warsztaty, które przybliżyły geografię, historię i kulturę Austrii, jednego z krajów niemieckojęzycznych. Teraz już wiemy z jakiego państwa wywodzi się napój Red Bull, biżuteria Swarovskiego czy słodycze firmy Manner.

Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Wzięło w nim udział 30 szkół z czterech województw opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Spośród 28 uczniów naszej szkoły, którzy przystąpili do eliminacji, do drugiego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy III E – Natalia Opas. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie 26 marca 2013r. odbyła się dalsza część konkursu Natalia odpowiadała na 3 losowo wybrane pytania i przedstawiła prezentację na temat Felixa Baumgartnera, znanego austriackiego spadochroniarza i skoczka, który 14 października 2012r. wykonał skok ze stratosfery (z wysokości niemalże 40 tyś km nad ziemią). Natalia znalazła się wśród grona 20 finalistów i zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia i zachęcamy naszych gimnazjalistów do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok. Sponsorem konkursu jest firma Almatur, która za pierwsze miejsce oferuje wyjazd do Wiednia.

Marta Prociak
Agnieszka Długokęcka – Kardaś