Listopad 2020

Dzień 29 września zapadnie na długo w pamięci uczestników konkursu recytatorskiego „W ogrodzie słów…”. Przyzwyczajeni jesteśmy do wysłuchiwania wierszy mówionych z pamięci, tym razem polonistki z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie podniosły poprzeczkę swoim podopiecznym, zachęcając ich do recytacji fragmentów prozy.

Tegoroczna edycja konkursu „W ogrodzie słów…” dotyczyła twórczości Henryka Sienkiewicza. Tym samym wsparła kampanię narodowego czytania, która miała miejsce na początku września.

Do konkursu przystąpiło sześciu uczestników:

• Izabela Paruch (kl. III a),
  • Karol Malczewski ( kl. II c),
  • Jakub Matuszczak (kl. I a),
  • Jakub Wierzbicki,  Franciszek Okularczyk oraz Miłosz Krupiński (z kl. I b).

Dwoje prowadzących: Szymon Stachurski oraz Dominik Szczypior z klasy I b wprowadzało słuchaczy do „ogrodu” Sienkiewiczowskich nowel, opowiadań, powieści. Wysłuchane zostały fragmenty „Latarnika”, „Janka Muzykanta”, mniej znanych krótszych form prozatorskich, jak „Jamioł. Obrazek wiejski”, „Szkice węglem”. Nie zabrakło również sztandarowych dzieł Sienkiewicza: „W pustyni i w puszczy” oraz „Ogniem i mieczem”.

Jurorzy, czyli pan dyrektor Artur Matkowski, pani Małgorzata Górniak oraz pani Aleksandra Wojnarska mieli bardzo trudne zadanie. Najchętniej wszystkim przyznano by pierwsze miejsca, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko talentem, ale przede wszystkim odwagą, podejmując wyzwanie recytacji prozy. Jednak, po burzliwej dyskusji, wyłoniono zwycięzców. Laureatem I edycji konkursu recytatorskiego został Karol Malczewski z przygotowanym fragmentem wspomnianej części Trylogii. Drugie miejsce zajął Franek Okularczyk, recytujący fragment noweli „Jamioł”. Trzecie miejsce przypadło Izabeli Paruch, która wystąpiła z fragmentem „Latarnika”. Publiczność również mogła przyznać swoją nagrodę, która bezsprzecznie przypadła Karolowi Malczewskiemu.

Celem konkursu było, przede wszystkim, zachęcanie młodzieży do czytania znanych polskich pisarzy, kształcenie umiejętności głosowej interpretacji tekstu epickiego, a także popularyzacja sylwetek polskich literatów oraz kształcenie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

oprac. Magdalena Gawlak

1,689 total views,  2 views today