“Koniec pa\u017adziernika, czyli rozliczenie z Mi\u0119dzynarodowym Miesi\u0105cem Bibliotek Szkolnych”

W gimnazjum już po raz drugi obchodzono Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku można było obejrzeć wystawę podarowanych książek, które w ubiegłym roku szkolna biblioteka otrzymała od polityków i ważnych osobistości z naszego regionu dzięki listom napisanym przez uczniów naszego gimnazjum. Odwiedzający bibliotekę mogli zobaczyć autografy złożone na książkach m.in. przez byłą premier Ewę Kopacz, przez Jarosława Kaczyńskiego i przez Marka Michalaka – rzecznika praw dziecka. Wystawa cieszyła się całkiem sporym zainteresowaniem, a uczniowie z niedowierzaniem brali do rąk własnych cenne zbiory biblioteki czy przeglądali listy nadesłane od darczyńców. Ciekawe czy tegoroczna edycja akcji “Podaruj chwile z książką” również zaowocuje w przyszłym roku wystawą… Do atrakcji należały również spotkania autorskie z pisarkami – panią Gają Kołodziej i Katarzyną Enerlich, na które to uczniowie udali się do biblioteki publicznej. Spotkania zawsze okazują się niecodzienną i atrakcyjną formą zajęć z “polskiego”, na których uczniowie dowiadują się ciekawych rzeczy o warsztacie pisarza, co mogą wykorzystać nie tylko w twórczych pracach, ale i na zwykłych klasówkach. Jak twierdziła pani Enerlich: “pisarz to rzemieślnik”, a nie żaden twórczy talent. Pocieszające? Dla funkcjonowania szkolnej biblioteki ważna była akcja “Wyraź swoje zdanie…”. Każdy uczeń mógł napisać zalety i wady biblioteki i bibliotekarza. Dziękuję za krytykę (mało książek, bardzo mało książek po angielsku, brak nowości, monotematyczny księgozbiór) i wsparcie (konkursy, doradztwo, gazetki, “bardzo fajna i miła pani”). Nie wszystkie minusy uda się zamienić w plusy, ale przy dużej wyobraźni… i przy Waszym wsparciu, kto wie… Gwoździem programu obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych był konkurs oratorski. Jeszcze raz dziękuję uczniom, którzy w nim uczestniczyli i, nie ukrywam, mam nadzieję , że Wasze grono powiększy się w przyszłym roku.
Ostatnią mini akcją dla uczniów było zadanie polegające na napisaniu zakończenia zdania: “Książka to dopiero początek…”. Trójce uczniów ta “praca wykończeniowa” wyszła na dobre. Oto ich propozycje:
“Książka to dopiero początek i od Ciebie zależy, jaki będzie ciąg dalszy…” nr 20 z I a
“Książka to dopiero początek fantazji i dobrej zabawy” – nr 26 z I a
“Książka to dopiero początek przygód z literaturą” – nr 19 z III d.
Oby ten “początek przygód z literaturą” trwał dla Was jak najdłużej.

Dziękuję wszystkim czytelnikom i uczestnikom konkursów i konkursików
Magdalena Gawlak

zaproszenie