KOLEJNY SUKCES NASZYCH MŁODYCH AKTORÓW

XII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ „DIONIZJADA” W BYCZYNIE

„Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji.

To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale i gromadzące się w nich codziennie niezmierzone zastępy ludzi porających się z naśladowaniem jakichś światów. Naśladujemy zamiast tworzyć światy własne, skupione, uzależnione wręcz od debaty z publicznością i afektów, które przepływają zakryte, a które właśnie teatr najlepiej potrafi odsłaniać.”

Krzysztof Warlikowski
(Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru w 2015 roku)

Przecież to teatr jest formą wypowiedzi, która wyzwala w człowieku to, co najlepsze, a młodzi ludzie potrafią wspaniale odnajdywać się na trudnej scenie teatralnej i przedstawiać niezwykłe historie; pokazywać, uczyć, płakać…

Dnia 20 marca 2015 roku w ramach obchodzonych w starożytnej Grecji świąt  ku czci boga Dionizosa, kiedy to Wielkie Dionizje związane były z narodzinami teatru,  uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego – „Teatr Zmyślonego Aktora”  już po raz trzeci wzięli udział w  Przeglądzie Twórczości Teatralnej pod hasłem „Dionizjada” w Byczynie. Impreza jak co roku miała na celu konfrontację dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych, popularyzację zespołowych form teatralnych i ich walorów artystycznych , a także wymianę doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżowymi zespołami artystycznymi. Młodzi aktorzy: Iza Cichecka, Iga Mikuśkiewicz, Michalina Grudzińska, Julia Laska, Magda Porębska, Kacper Gońda, Paweł Gazdecki, Kamil Matłosz i Filip Zając  zdobyli I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych , wystawiając sztukę według Magdaleny Samozwaniec pt: „Zaręczyny Florci”. Jest  to dla nas duży sukces, tym bardziej, że pokonaliśmy wiele zespołów z województwa. Nasze zwycięstwo  dało  nam jeszcze więcej motywacji do działania, wiary w to, że warto „bawić się w Teatr”, rozwijając swoje zdolności i fascynacje.

Opiekun Szkolnego Kola Teatralnego

Małgorzata Górniak