KLUB TURYSTYCZNY “ZDOBYWA” ZAMEK W BRZEGU

“Pogoda zawiodła, ale nie nasi uczniowie”

“W sobotni poranek 12 marca 2016 uczniowie z Koła Turystycznego pojechali na wycieczkę do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Pogoda nie dopisywała, ale dwunastu śmiałkom uśmiechy nie schodziły z twarzy podczas zwiedzania muzealnych sal. A było co oglądać! Dziewczęta podziwiały dziewiętnastowieczne kreacje z prywatnej kolekcji, suknie balowe i codzienne, wizytowe i wieczorowe, ślubne i żałobne w oryginalnych krojach i materiałach. Prawdziwa rewia mody! Chłopcy natomiast oglądali z zapałem broń naszych przodków, miecze, zbroje, łuki, groty i prawdziwy okaz – jedyny z zachowanych w Polsce łuków średniowiecznych. Ciekawą lekcją przeszłości były dla uczniów podziemia brzeskiego zamku, kryjące sarkofagi Piastów i legendę o wielgachnym psie księcia Jerzego II. Pomnik pupila był prawdopodobnie oryginalnych rozmiarów. Nikt z obecnych nie przypuszczał, że piesek – dog angielski – może być tak wielki, a jednocześnie wrażliwy. Jak głosi legenda, pies wyskoczył z pierwszego piętra na powitanie pana, wracającego z polowania. Nie trudno się domyślić, piec nie przeżył upadku. Ale zamkowe straże twierdziły później, że podczas służby towarzyszyło im widmo białego psa, czyli każdy zamek ma swoje straszydło! W górnych kondygnacjach uczestnicy wycieczki przeżyli spotkanie ze sztuką. W pomieszczeniach mieściły się dzieła renesansowe i średniowieczne, barokowe i romantyczne, jak na przykład obrazy Jana Styki – ucznia Matejki, twórcy “Bitwy pod Grunwaldem”. Uwagę zwrócił też oryginalny fortepian z pionowym pudłem, pięknie rzeźbione meble, sekretarzyki z mnóstwem szufladek. Ciekawa była również kolekcja piastowskich monet. Po przechadzce wspaniałymi krużgankami – porównywalnymi z wawelskimi – uczniowie zwiedzili wystawę lamp naftowych. Ponad dwieście okazów – wiszących i stojących – zgromadzono w muzeum w jednym miejscem. Lampy zostały wykonane z przeróżnych materiałów – od metalu po szkło – ale co najważniejsze – wszystkie działały, chociaż produkowane były na przełomie XIX i XX wieku. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Kościołów: Podwyższenia św. Krzyża z przepięknymi freskami oraz św. Mikołaja, okaz gotyckiej architektury. Uczniowie przekonali się na własnej skórze, że na “lekcje historii i sztuki” warto się wybrać nawet w sobotę. Kustosz brzeskiego muzeum wykazała się olbrzymią wiedzą historyczną, którą dzieliła się z ciekawskimi uczniami. Wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenie, uczniowie z Koła Turystycznego “zaliczyli” kolejną udaną wycieczkę.