Józef, Maryja, Betlejem, Bogurodzica…

„Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,

A miłości bym nie miał …”

(Pierwszy list do Koryntian)

Tradycją szkolnego Teatru Zmyślonego Aktora jest doroczne wystawianie Jasełek Bożonarodzeniowych.  14 stycznia 2016 roku młodzi aktorzy stawali na deskach namysłowskiego ośrodka kultury dwukrotnie. W samo południe zagrali dla całej szkolnej społeczności, wieczorem zaś dla Namysłowian. Wydawać by się mogło, że sztuka grana co roku może się znudzić. Otóż nic bardziej złudnego. Miejscowy ośrodek kultury wszak na inscenizację jasełek – sztukę o wartościach uniwersalnych, jak miłość, cierpienie, poświęcenie, heroizm, walka  dobra ze złem…, zgromadził pełną widownię. Zarówno młodzi adepci sztuki aktorskiej odziani w piękne, kolorowe kostiumy, pełni pasji i zaangażowania, jak i rozśpiewani artyści z zespołu Fermata, wiernie oddali klimat dni narodzenia Pana. Widzowie mogli podziwiać na scenie diabły, śmierć  z kosą, a także aniołki, pastuszki, mędrców oddających pokłon Jezusowi. Tegoroczne przedstawienie, złożone z trzech aktów,  wzbogacone zostało o postaci wielkich polskich władców, jak Jan III Sobieski, Mieszko I, Władysław Jagiełło, którzy również oddali pokłon Jezusowi. Obecność tych bohaterów w sztuce nawiązuje do przypadającej na rok bieżący 1050-tej rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę. Całość spektaklu uświetniła bogata dekoracja, która w opinii odbiorców wiernie oddawała obraz rzeczywistości tamtego czasu, opisany w źródle biblijnym. Był to wyczerpujący, acz szczęśliwy dzień dla naszych młodych artystów. Spędzili na scenie ponad cztery godziny. Spotkali się z wielkim podziwem  i uznaniem ze strony odbiorców. Otrzymali owacje na stojąco! Chwilę odpoczęli i już przygotowują się do kolejnych spektakli. Opisane wyżej wydarzenie przygotowali: Małgorzata Górniak, Elżbieta Wodziana, Marcin Mysiorek, Sebastian Konieczny, Krzysztof Wolak przy udziale partnerów zewnętrznych. Społeczność gimnazjum dziękuje Radzie Rodziców szkoły za pokrycie kosztów organizacji jasełek.

1,138 total views,  2 views today

zaproszenie