Jasełka 2014

Świątecznie dla Oli Młodawskiej

Boże Narodzenie to czas spotkań, czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, zapominają o wszelkich waśniach. Aby podkreślać wyjątkowy charakter tych świąt, tradycją naszego gimnazjum są doroczne “Jasełka bożonarodzeniowe” przygotowywane i grane dla społeczności szkolnej i środowiska lokalnego przez uczniów Szkolnego Koła Teatralnego

Tak więc 16 grudnia 2014 roku pięknie udekorowana sala widowiskowa Namysłowskiego Ośrodka Kultury zgromadziła namysłowską społeczność lokalną, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentantów lokalnych zakładów pracy, banków, szkół, radnych Ziemi Namysłowskiej, rodziców, dziadków, uczniów. Obecna na sali była również Ola Młodawska z mamą. Przygotowana scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a o miłe doznania artystyczne i słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokalistki z Zespołu „Fermata”- Klaudia Biczysko i Justyna Frysztak. Myślą przewodnią i zarazem puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku , dzień zwykły dzień, który liczy się od zmroku (…).”

Wszyscy zebrani mogli po raz kolejny przeżyć historię świętej rodziny. Całość spektaklu ukazująca scenki biblijnego raju oraz wątki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, Heroda, diabłów i aniołów przeplatana była bożonarodzeniowymi kolędami i pastorałkami. Ciekawy scenariusz z głębokim przesłaniem, piękne dekoracje i kostiumy, skłoniły do refleksji i ożywiły wszystko co dobre, piękne i szlachetne. Tym bardziej, że już kolejny raz był to spektakl wyjątkowy. Przygotowanym przedstawieniem teatralnym wsparliśmy charytatywną akcję pomocy siedmioipółletniej Oli Młodawskiej, która jest ciężko chora, wymaga całodobowej opieki specjalistycznej, specjalnego wózka, ponieważ nie potrafi funkcjonować samodzielnie. W związku z tym potrzebuje wsparcia finansowego.

Jest wielkim przeżyciem i miłym doznaniem dla tak młodych aktorów widzieć na twarzach widzów wzruszenie, zadowolenie i radość. Owacje publiczności pokazały, że tak właśnie było 16 grudnia 2014 roku w Namysłowskim Ośrodku Kultury, tuż po Jasełkach, w których udział wzięli: Karolina Wierzchołowska, Kamil Matłosz, Iga Mikuśkiewicz, Milena Łętowska, Julia Niedźwiecka, Monika Zimoch, Karol Malczewski, Marta Teuerle, Justyna Frysztak, Wiktoria Adamczyk, Magdalena Porębska, Kacper Gońda, Olga Frysztak, Paweł Gazdecki, Mikołaj Iwanyszczuk, Oliwier Błażków, Daniel Łabędzki, Anita Chrust, Filip Zając, Maciej Gąszczak, Marcel Lenart, Zosia Sarnicka, Michalina Grudzińska, Julia Laska i Pawełek Stachurski.

Ciepły, szczery odbiór przedsięwzięcia przez publiczność, zwłaszcza serdeczności okazane Oli i Jej rodzicom dają wiarę, że praca i ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli, a w szczególności pani Elżbiety Wodzianej i jej wolontariuszy, pana Marcina Mysiorka wraz z Zespołem „Fermata”, pana Sebastiana Koniecznego oraz Kasi Bajgier, byłej już uczennicy naszej szkoły, jak również piszącej te słowa, mają ogromny sens, ponieważ poruszają, oświecają, dodają otuchy, a do tego uwrażliwiają ludzi i uczą młodzież, że, jak pisał Mikołaj Gogol, „nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu…”. I dlatego, jako społeczność szkolna szczerze dziękujemy wszystkim darczyńcom, dzięki którym udało nam się zebrać kwotę 2 238,88 złotych przekazaną na leczenie Oli.

Małgorzata Górniak
Opiekun Szkolnego Koła Teatralnego