Wrzesień 2020

Na początek obejrzyj film:

Głównym składnikiem pozytywnego myślenia jest optymizm, który powoduje, że patrzymy z wiarą w przyszłość i nie poddajemy się przy pierwszej porażce. Pozytywne myślenie, czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi – pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia.

Zatem jak się nauczyć optymizmu? Czy jest to w ogóle możliwe? Martin Seligman – guru psychologii pozytywnej – mówi wprost: „Optymizmu można się nauczyć!” nieważne czy jesteśmy pesymistami i zawsze mamy czarne myśli. Pamiętajmy nad tym możemy popracować.

Oto kilka przydatnych wskazówek, jakie daje nam psychologia pozytywna:

• Trudności nie wynikają z samych wydarzeń, ale ze sposobu w jaki do nich podchodzisz!
  • Wyobraź sobie, że poszedłeś na ważny sprawdzian, wydawało się, że wypadłeś bardzo dobrze, ale po jakimś czasie jednak stwierdzasz, że chyba nie poszło tak dobrze. Odwracaj uwagę od negatywnych myśli!

Pamiętaj, jesteś panem swojego nastroju! Techniki walczenia z negatywnymi myślami, bądź rozwijania pozytywnego sposobu myślenia zaskakują swoją prostotą:

• Przyklej na monitorze karteczkę w napisem „STOP!”, odwróć uwagę od złych myśli poprzez skoncentrowanie się na jakimś innym przedmiocie: zwróć uwagę na jego kolor, weź go do ręki, powąchaj, sprawdź fakturę, sprawdź czy wydaje jakiś dźwięk. Skupienie się na czymś innym spowoduje, że zapomnisz o negatywnych myślach.
  • Innym sposobem rozwijania pozytywnego myślenia jest zapisywanie dręczącego nas problemu na kartce. Uwierzcie, samo wyrażenie dręczącej myśli skutkuje jej ustąpieniem.
  • Spieraj się z samym sobą! Kwestionuj to co Ci się nie podoba, co sprawia że czujesz się z tym źle.
    Kiedy już nachodzą cię negatywne myśli, wyjdź im naprzeciw i zapytaj „ Czy to, że będę teraz o tym myślał w czymś mi pomoże, rozwiąże mój problem?”. Jeśli odpowiedź brzmi „nie” zastosuj technikę odwracania uwagi i powiedz sobie „DOŚĆ/STOP”. Jeśli natomiast odpowiedź brzmi „tak” pomyśl: „Nawet jeśli w tej chwili to co myślę jest prawdziwe, to co mogę z tym zrobić, żeby inaczej/lepiej?”

Pamiętaj, aby nabyć zdolność pozytywnego myślenia musisz:

1. Uświadomić sobie jaka negatywna myśl cię dręczy,
  2. Zadać sobie pytanie: „jak ta myśl na mnie oddziałuje?”
  3. Zakwestionować ją,
  4. Wyznaczyć sposoby jej przezwyciężenia.
  5. Pielęgnować bliskie relacje – Satysfakcja z bliskich relacji to najważniejszy ze wskaźników dobrego samopoczucia i szczęścia;
  6. Dbać o zdrowie.

Jak w wypadku każdej umiejętności, także i ta wymaga cierpliwości i nieustannego ćwiczenia. Myślenie pozytywne poprzedzone jest często pewnym wysiłkiem i świadomą decyzją. Dlatego nie poddawaj się, bo droga do pozytywności jest warta przebycia.

Drogi Uczniu i Rodzicu!

Pamiętajcie, że służymy Wam pomocą w rozwiązywaniu różnych sytuacji i zawsze możecie się do Nas zwrócić o pomoc z każdym problemem.

Katarzyna Dudziec, psycholog szkolny