Wrzesień 2020

Dnia 25.05.2017r. w naszej szkole odbył się Konkurs na Doświadczenie Fizyczne już po raz dziewiąty. Do konkursu przystąpiło aż 30 uczniów z klas I-III naszego gimnazjum. Doświadczenia przygotowane przez uczniów obejmowały szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki od napięcia powierzchniowego przez dyfuzję, zjawiska cieplne, elektromagnetyzm, pływanie ciał, zjawisko odrzutu, dźwignię dwustronną, zjawisko indukcji elektromagnetycznej, obserwację gęstości ciał i ich zachowanie się przy zmianie tej cechy, zjawisko konwekcji do obserwacji ciśnienia hydrostatycznego. Po burzliwej walce o finał komisja przedstawiła zespoły zakwalifikowane do etapu międzyszkolnego:

• Bartosz Pater i Bartosz Habrych z kl. III a  – „Właściwości C02
  • Jakub Adamczyk i Julian Mikuśkiewicz z kl. III c – „Płonące kule”
  • Michał Cichoń i Arnold Tronina z kl. I d – „ Elektromagnes”
  • Jagoda Grabska i Kinga Maluśka z kl. I d -„ Statek podwodny”
  • Martyna Sofińska z kl. III d – „ Czujnik elektromagnetyczny”

30 maja odbył się etap  międzyszkolny konkursu. Nasza szkoła jako organizator tego konkursu zaprosiła gimnazja z powiatu namysłowskiego. Jednak tylko Gimnazjum z Domaszowic wspólnie z Gimnazjum Nr 2 podjęło wyzwanie  do walki z eksperymentalną fizyką. Dyrektor Artur Matkowski powitał wszystkich uczestników życząc powodzenia. Uczniowie Gimnazjum z Domaszowic zaprezentowali swoje doświadczenia :

• „Latająca herbata”
  • „Ciężka woda lekki lód”
  • „Czarodziejski atrament”

W ocenie jury kierowało się następującymi kryteriami :

1. Pomysłowość przy projektowaniu doświadczenia
  2. Elegancję wykonania doświadczenia
  3. Wiedzę ogólną z danego zakresu fizyki
  4. Umiejętność posługiwania się językiem fizyki.
  5. Utrzymanie się w limicie czasowym, przeznaczonym do prezentacji

Po dwugodzinnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców :

I miejsce –    Michał Cichoń i Arnold  Tronina – „ Elektromagnes”

II miejsce – Jagoda Grabska i Kinga Maluśka – „ Statek podwodny”

III miejsce  – Martyna Sofińska –  „ Czujnik elektromagnetyczny”

Rada Rodziców przy  Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie zafundowała nagrody dla zwycięzców: słuchawki,  mikrofony, teczki, płyty CD, pendriv-y, kalkulatory, lupy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę pocieszenia. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu tego twórczego konkursu. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom gratulujemy pomysłów i do zobaczenia za rok w jubileuszowej edycji konkursu – czyli już X!

Opr. Joanna Barszcz