Listopad 2020

Halloween to święto obchodzone w kulturze anglosaskiej 31 października. Wypada ono zatem w przeddzień polskiego Dnia Wszystkich Świętych.

Nazwa Halloween wywodzi się z wyrażenia „All Hallow’s Eve”, które oznacza tyle co „Wigilia Wszystkich Świętych”. Jego korzenie sięgają kultury pogańskiej, związane są z obrzędami celtyckich kapłanów, druidów.

Pierwotnie święto to miało na celu nawiązywanie kontaktu z duchami zmarłych. Częścią Halloweenu było składanie ofiar oraz przepowiadanie przyszłości przez czarownice. Do tej pory symbolika tego święta koncentruje się wokół nietoperzy, czarnych kotów czy trupich czaszek. W pierwszej połowie XIX wieku Halloween zostało przeniesione do Ameryki Północnej, gdzie zyskało wyjątkową popularność. Kolebka słynnych parad urządzanych z tej okazji to miasto Anoka w stanie Minnesota.

Swoistym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi otworami w kształcie oczu i ust. Takie dynie z umieszczoną w środku świeczką wystawia się wieczorem przed domy. Ponadto sztandarowym zwyczajem związanym z tym świętem jest tradycja „Cukierek albo psikus” („Trick or treat”) – dzieci w przebraniach odwiedzają okoliczne domy poszukując słodyczy, jeśli ich nie otrzymają, właściciel domu może stać się obiektem nieprzyjemnego żartu. W Halloween organizowane są różnego rodzaju parady, których uczestnicy przebierają się za postacie z horrorów: wampiry, czarownice czy zombie. Związanych jest z tą okazją także wiele przesądów i wróżb, na przykład skakanie przez zapalone świece symbolizujące kolejne miesiące roku i ewentualne szczęście lub pech czy też wrzucanie orzecha do ogniska (jego trzask ma oznaczać powodzenie w miłości).

W Polsce Halloween pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, jednak nadal jest to tradycja obca, która nie wypiera powszechnie praktykowanych obchodów Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, ale jest traktowana raczej na zasadzie niewinnej zabawy.

I w tym roku w naszej szkole 30. X. pojawiły się różne zjawy, stwory , czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Na 3 godzinie lekcyjnej każda klasa miała wytypować jedną osobę najbardziej pomysłowo przebraną, która udała się do stołówki szkolnej, gdzie przedstawiciele SU przeprowadzili konkurs na najciekawsze przebranie Halloween`owe. Jury brało pod uwagę między innymi to, jak uczestnicy prezentowali się na wybiegu, ich inwencję twórczą, rekwizyty oraz zgodność z tematem Halloween. Wybranie najlepszych było nie lada wyzwaniem! Ostatecznie szanowne jury zdecydowało, iż:

I m przypadło kl. I d
II m przypadło kl. III a
III m przypadło kl. III c
Przyznano również trzy wyróżnienia :
kl. II c, kl. II e, kl. II d

GRATULUJEMY POMYSŁÓW J

Dzień wcześniej mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę, którą była halloweenowa dyskoteka. Frekwencja jak zawsze dopisała. Wszyscy bawili się wyśmienicie!

Opiekun SU
Małgorzata Górniak