Listopad 2020

Ten, kto nie zna języków obcych nie zna w ogóle własnego języka

Johann Wolfgang von Goethe

Kiedy kilka dni temu otrzymaliśmy zaproszenie od namysłowskiego LO na wspólne obchody Europejskiego Dnia Języków byliśmy mile zaskoczeni. Liczyliśmy na dobrą zabawę i możliwość podszkolenia naszych umiejętności językowych. Toteż, 30 września, ochoczo stawiliśmy się w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Namysłowie. Nasze grupa była liczna, w jej skład wchodziło 36 uczniów.

Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wzięliśmy udział w quizie o krajach anglojęzycznych i quizie o krajach niemieckojęzycznych. W konkursach tych wzięło udział 9 śmiałków. Ich rywalami byli m. in. uczniowie z Gimnazjum nr 1 Namysłowie czy gimnazjum w Domaszowicach. Po wysiłku umysłowym przeszła kolej na wysiłek fizyczny. Uczyliśmy się tańca irlandzkiego pod okiem instruktora tańca. Śmiechu było wiele, ale nauka szła nam całkiem nieźle. Mogliśmy również poznać kilka ciekawych informacji o krajach europejskich, odwiedzając liczne stoiska tematyczne. Ponadto mieliśmy możliwość skosztować specyficznych dań europejskich, jak angielskie tosty, amerykańskie brownies czy spróbować angielskiej herbaty. Dla tych, którzy żądni byli wiedzy przygotowane zostało stoisko z literaturą anglo i niemieckojęzyczną.

Jednak najciekawsze, z punktu widzenia gimnazjalistów, okazały się warsztaty z przedstawicielami Wyższej Szkoły Filologicznej z Wrocławia. Nasi uczniowie wzięli udział w wykładzie z Samuelem Guerrero Valverde, który opowiadał o kulturze Ameryki Południowej. W czasie wykładu uczniowie nie tylko słuchali wypowiedzi w języku angielskim, ale także próbowali poznać niektóre słowa i zwroty w języku hiszpańskim. Kolejny interesujący wykład przeprowadzony był przez Christiana Dumais, mieszkańca Stanów Zjednoczonych, który w ciekawy i zabawny sposób opowiadał o pop kulturze amerykańskiej. Wszyscy uczestnicy wykładu mogli zadać panu Dumias pytania, w języku angielskim oczywiście, i zaspokoić swoją ciekawość na temat USA.

Po tych wszystkich atrakcjach byliśmy przekonani, że tak miło zaczęty dzień dobiega końca. Myliliśmy się jednak. Niespodzianką okazało się dla nas ogłoszenie wyników quizów, w których wzięli udział nasi gimnazjaliści. W konkursie języka niemieckiego „Wir lernen Deutsch” przedstawiciel klasy II e, Dominik Szopa, zajął III miejsce. Natomiast uczniowie biorący udział w konkursie języka angielskiego „Let’s meet” zajęli wszystkie miejsca na podium, a zwycięzcy to: Maja Górniak – III miejsce, Maciej Stan – II miejsce oraz Joanna Musztyfaga – I miejsce. Dodać należy, że uczniowie ci uczęszczają do klasy III d, która w naszym gimnazjum jest klasą dwujęzyczną, w której uczniowie, oprócz tradycyjnych lekcji języka angielskiego, uczą się również geografii nauczanej w języku angielskim oraz informatyki nauczanej w języku angielskim. Jak widać „nauka nie idzie w las”, a praca włożona w naukę języka angielskiego daje wymierne efekty. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy równie spektakularnych sukcesów w kolejnych konkursach językowych.

oprac: M. Konieczna

1,278 total views,  1 views today