FINAŁY VIII SZKOLNYCH KONFRONTACJI TEATRALNYCH „TEATRALIA 2016”- ZAKOŃCZONE !!!

„WARIACJE NA TEMAT MIŁOŚCI”

„Bo na tym właśnie polega miłość – na kłóceniu się i godzeniu,
na wytykaniu sobie błędów i rozmowie,
na słuchaniu i mówieniu,
na pewności i zwątpieniu, zazdrości,
na byciu razem i byciu daleko od siebie…”.

W dniu 19 maja 2016 roku w Namysłowskim Ośrodku Kultury, w ramach  VIII Szkolnych Konfrontacji Teatralnych „TEATRALIA 2016”, uczniowie Szkolnego  Koła Teatralnego pn. „TEATR ZMYŚLONEGO AKTORA”  zaprezentowali społeczności szkolnej, a także  szerokiej publiczności lokalnej spektakl oparty na tekstach Agnieszki Osieckiej i Aleksandry Bacińskiej, przeplatany utworami muzycznymi, ilustrującymi stany ducha głównych bohaterów, w wykonaniu Justyny Frysztak, Sylwii Kocot i Hani Stan przy akompaniamencie Natalii Burdzy oraz Szymona Błażkowa,  pt: „Wariacje na temat miłości”. Całość spektaklu miała ukazać widzom różne etapy w życiu człowieka a co za tym idzie, zmieniający się sposób patrzenia na miłość. Od młodzieńczego zauroczenia, przez trudne, często skomplikowane sytuacje wieku dojrzałego, aż do żalu i tęskonoty za tym uczuciem u schyłku życia. Wystawiając tę sztukę chcieliśmy , aby towarzyszyło jej przesłanie, iż tak ważna  w życiu człowieka jest wiara w istnienie miłości mimo rozlicznych perypetii życiowych… a szczególnie w czasach, w których przyszło nam żyć. Kiedy dookoła nas jest tak wiele nienawiści, zazdrości, konfliktów i niepotrzebnej śmierci. Dlatego też tegoroczne Teatralia odbyły się pod tym samym hasłem „Wariacje na temat miłości”, bo przecież właśnie miłość jest wiecznie żywa i zawsze towarzyszy człowiekowi w różnych etapach jego życia. W finale Szkolnych Konfrontacji znalazło się tylko pięć klas ale tak naprawdę z roku na rok poziom wystawianych sztuk przez uczniów jest coraz wyższy i tak było w tym roku. Jury miało nie lada trudne zadanie, ponieważ każde z zaprezentowanych przedstawień niosło ze sobą zupełnie inne przesłanie o miłości. Było na wesoło i całkiem poważnie, przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne, średniowieczne, nowożytne i współczesne. Były listy o miłości św. Pawła, była miłość w czasach wojny, był też Romeo i Julia a nawet Czerwony Kapturek szukający zakochanego w  Śpiącej Królewnie  Księcia oraz  wspomnienia z życia dwojga staruszków… Ostatecznie po długiej naradzie Jury podjęło ostateczną decyzję i wyłoniło najciekawsze zespoły:

I miejsce – klasa II C „Wojna i miłość”
II miejsce – klasa III C „Ławeczka”
III miejsce – klasa III D „Czerwony Kapturek szuka Księcia”

Zwycięzcy  otrzymali w nagrodę statuetki, słodycze i razem z wszystkimi  rywalizującymi  grupami – pamiątkowe dyplomy . Wszystkim  zwycięzcom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne, już  IX Konfrontacje Teatralne :”TEATRALIA 2017”. Teatralia sfinansowane zostały z budżetu Rady Rodziców szkoły.

Małgorzata Górniak