Ferie zimowe

Zgodnie z rozporządzeniem MEN ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 dla

wszystkich uczniów w całej Polsce odbędą się w jednym terminie:

04-17 stycznia 2021

Ferie zimowe w związku z pandemią wirusa COVID 19

będą trochę inne niż w latach poprzednich.

W czasie ferii MEN rekomenduje, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze . Stoki narciarskie i turystyczne będą czynne w sezonie zimowym 2020/2021 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

BEZPIECZNIE ZIMĄ

WŁAŚCIWY UBIÓR

• Typowy ubiór powinien się składać z trzech warstw:

– wewnętrznej (bielizna), która odprowadza wilgoć ze skóry,

– środkowej (np. polar), która stanowi właściwy termoizolator,

-zewnętrznej, która chroni przed wiatrem (np. soft-shell) i wilgocią (np. gore-tex itp.).

• Ubiór musi być dostosowany do warunków atmosferycznych i typu aktywności fizycznej
  • Uprawiając sport (górskie wycieczki, jazda na nartach itp.) nie należy ubierać się zbyt ciepło, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Pamiętaj!

Zapobieganie wychłodzeniu w górach polega na unikaniu przegrzania.

ZABAWA ŚNIEŻKAMI

• Lepienie bałwana i „wojny na śnieżki”, to jedna z bardziej lubianych zabaw na śniegu.
  • Musimy jednak pamiętać, że śnieżka zrobiona z mokrego śniegu jest bardzo twarda, a zatem uderzenie nią bywa tak samo bolesne, a przede wszystkim niebezpieczne jak uderzenie kamieniem.
  • Niedopuszczalną rzeczą jest wkładanie do śnieżek kamieni lub kawałków lodu.

JAZDA NA SANKACH

• Zjeżdżać na sankach powinnyśmy tylko w miejscach bezpiecznych

– w odpowiedniej odległości od drogi, by podczas zabawy nie wjechać pod samochód.

• Specjalnie przygotowane górki do zjeżdżania powinny być usytuowane z dala od drzew.

KULIG

• Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa, kulig musi być odpowiednio zorganizowany.
  • Nie wolno jeździć po drogach publicznych.
  • Nie wolno też przywiązywać sanek, do traktora, samochodu czy quada.
  • Tak zorganizowany kulig jest niebezpieczny dla jego uczestników i niezgodny z przepisami.
  • Kierujący pojazdem może zostać ukarany pięciusetzłotowym mandatem oraz pięcioma punktami karnymi.

Wszystkim uczniom i ich rodzinom życzymy

zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych

2020/2021