Listopad 2020

“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” ‒ Roger Bacon

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Namysłowie to szkoła z wieloletnią tradycją nauczania języków obcych na wysokim poziomie. Dlatego 26 września hucznie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, święto, którego celem jest zachęcanie do nauki języków i propagowanie zalet różnorodności językowej. Każda klasa ozdobiła swoją salę lekcyjną dekoracjami związanymi z wybranym krajem europejskim. Tego dnia uczniowie klas pierwszych i drugich wykonywali prace plastyczne związane z flagami i ciekawostkami krajów europejskim. Starsi uczniowie dyskutowali na temat zalet uczenia się języków obcych, czytali o ciekawostkach, z których słyną różne europejskie państwa oraz próbowali swoich sił w wymawianiu „łamańców językowych”. Wielu uczniów przyszło do szkoły w przebraniach nawiązujących do krajów europejskich, aby wziąć udział w Szkolnym Konkursie na Strój Europejskich. Można było zobaczyć między innymi piękne hiszpańskie tancerki i matadorów, Polki w strojach ludowych, mieszkańców Francji (w komplecie z bagietką!), irlandzkie skrzaty w zielonych kapeluszach z koniczynką czy Holenderkę w autentycznych chodakach. Wyniki konkursu zostaną wkrótce ogłoszone. Wyznaczone grupy uczniów z każdej klasy wzięły udział w tworzeniu „Europejskich Impresji” czyli wspólnego kilkunastometrowego malowidła związanego z tradycjami krajów europejskich. Kulminacyjnym punktem obchodów tego dnia był udział drużyn klasowych w Szkolnym Quizie o Krajach Europejskim. Quiz składał się z kilku konkurencji i należało wykazać się znajomością flag, geografii i kultury państw europejskich. Szczególne emocje sprawiła konkurencja muzyczna, w której należało odgadnąć hymn danego państwa lub jego słynny przebój. Organizatorzy byli zachwyceni wysokim poziomem wiedzy uczniów. Przepięknie wystrojona grupa uczniów propagowała naukę języków obcych w kolorowym korowodzie przez centrum Namysłowa. Podczas wędrówki jak co roku uczniowie odwiedzili Urząd Miasta Namysłowa, aby opowiedzieć pracownikom urzędu o święcie Europejskiego Dnia Języków. Aby to święto na trwałe zapadło im w pamięć, pracownicy urzędu zostali poczęstowani przez naszych uczniów słodkościami udekorowanymi flagami państw europejskim. Cieszymy się, że uczniowie SP 2 chętnie uczą się języków obcych i zdają sobie sprawę z tego, że znajomość języków obcych i kultur innych państw to inwestycja na przyszłość i klucz do przyszłej kariery zawodowej.