Europejski Dzień Języków Obcych 2015

„Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem”. Johann Wolfgang von Goethe

„Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu.” Antoni Czechow

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w piątek poprzedzający ten uroczysty dzień nasze gimnazjum przygotowało masę atrakcji. Klasy przyozdobiły swoje pracownie dekoracjami związanymi z krajem europejskim, który wcześniej wylosowały.
Przechodnie mogli podziwiać przygotowane przez uczniów plakaty promujące naukę języków obcych i kraje europejskie. Na przerwach rozbrzmiewały hity konkursów Eurowizji a uczniowie częstowali się przygotowanymi wcześniej charakterystycznymi dla każdego kraju potrawami. Czego tam nie było – czeskie knedliczki, greckie baklavy  nadziewane orzechami, estoński kringel (wieniec cynamonowy), szwedzkie kanelbullar, włoskie bruschetty, irlandzka wędzona ryba… wszystko znikało ze stoisk w szybkim tempie. Na lekcji 3 odbył się konkurs z okazji Europejskiego Dnia Języków. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z 13 klas. Miały za zadanie rozwiązać quiz sprawdzający wiedzę o kulturze, geografii i językach krajów europejskich, w tym z języka polskiego. Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce – klasa II D

II miejsce – klasa III E

III miejsce – klasa II C

Na czwartej lekcji odbył się apel, na którym uczniowie mieli okazję obejrzeć własnoręcznie napisaną i przygotowaną sztukę w 3 aktach w języku angielskim (jak się okazało kulisy świata mody są równie barwne jak same pokazy a pojednanie rodzin po latach zawsze wyciśnie kilka łez). Uczniowie z klas trzecich zaprezentowali się z utworem muzycznym w języku angielskim i niemieckim (w coverach Rammsteina i Toto). Wystąpił również uczeń klasy II recytując wiersz o przyjacielu w języku rosyjskim. Pan Dyrektor przypomniał wszystkim jak ważna jest znajomość języków obcych w naszym szybko zmieniającym się świecie i wręczył nagrody uczniom, którzy zajęli podium w quizie. Na koniec delegacja uczniów ruszyła na podbój Namysłowa. Napotkani mieszkańcy byli częstowani europejskimi przysmakami i obdarowywani przysłowiami z krajów Europy, aforyzmami dotyczącymi nauki języków obcych a nawet dowcipami. Na końcu trasy uczniowie zawitali do Urzędu Miasta aby choć trochę ubarwić dzień pracowników tej ważnej instytucji. Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom, ich rodzicom, wychowawcom, nauczycielom i dyrekcji szkoły, których wkład przyczynił się do uświetnienia obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych.

1,150 total views,  1 views today