Czym jest EDJ?

Europejski Dzień Języków ustanowiony został 13 lat temu przez Radę Europy i obchodzony jest od tej pory corocznie 26 września. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków.

Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

• ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  • promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  • propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Więcej informacji: www.edl.ecml.at.

EDJ w naszej szkole

Również społeczność naszej szkoły postanowiła przyłączyć się do obchodów EDJ. Na początku września każdej klasie przyporządkowany został wybrany kraj europejski. Następnie uczniowie klas pracowali nad prezentacjami, które miały przybliżyć innym podstawowe informacje o geografii, kuchni, zabytkach a przede wszystkim języku wybranego kraju. Ponadto, w czasie lekcji języka angielskiego i niemieckiego, uczniowie wraz z nauczycielami rozmawiali na temat zalet uczenia się języków obcych oraz historii powstania Europejskiego Dnia Języków. Prezentacje uczniów w formie plakatów oglądać można było na szkolnym korytarzu oraz w klasopracowniach językowych. Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy pomysłów oraz ciekawych prezentacji.

Ostatnim elementem obchodów EDJ było rozstrzygnięcie internetowego konkursu dla uczniów zatytułowanego What do you know about Europe? Każdy uczeń, który chciał sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów europejskich mógł odpowiedzieć na kilkanaście pytań konkursowych. Spośród tych, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania rozlosowano nagrody. Najlepiej z pytaniami poradzili sobie: Adrianna Sadowska Ic, Dominika Szal IIb, Weronika Wasylkiewicz IIe, Magdalena Porębska IIIc, Przemysław Majewski IIId, Monika Pączek IIId.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w EDJ w przyszłym roku.

1,211 total views,  1 views today