Wrzesień 2020

15 marca w eliminacjach regionalnych „Odysei Umysłu” udział wzięły aż dwie drużyny z naszej szkoły. Drużyny te pierwszy raz uczestniczyły w programie twórczego myślenia i realizowały zadania projektowe. Uczniowie przez ostatnie miesiące ćwiczyli działania w rozwiązywaniu problemów spontanicznych kształtujących płynność i elastyczność w myśleniu. Liczne zadania pobudzały komórki mózgowe uczestników zajęć, by przygotować ich do problemu długoterminowego.

W tym roku drużyny wybrały dwa problemy do rozwiązania. Pierwszy to „Strachy na lachy”, w którym drużyna stworzyła i zaprezentowała oryginalne przedstawienie, opowiadające o niby-nawiedzonym „domu strachów”. Cztery zastosowane tam efekty specjalne miały przerazić każdego, a zamiast tego odnoszą zupełnie inny skutek. W spektaklu wystąpił gospodarz domu i jego goście chcący przeżyć wieczór horrorów. Jednak cały świetnie przygotowany plan zostaje w nieoczekiwany sposób zniweczony przez młodszą siostrę narratora. Drugi zespół zajął się problemem „Na własne oczy”, gdzie pewna społeczność czuje się zagrożona przez coś, co znajduje się w miejscu, gdzie żaden z jej członków jeszcze nigdy nie był. Wspólnota wybrała ze swego grona Podróżnika, który udał się w owo tajemnicze miejsce, aby je lepiej poznać. Miejscem wzbudzającym ogromy strach był koszmar senny, który towarzyszył plemieniu. Podróżnik dotarłszy do celu wyprawy po drugiej stronie lustra pokonuje strach i koszmar senny zostaje unicestwiony. Podróżnik wysyła do domu wiadomość, która przekonuje jego pobratymców, że w rzeczywistości nie mają się czego bać.

W eliminacjach regionalnych we Wrocławiu brało udział aż 97 drużyn i wszyscy rywalizowali o laur zwycięzcy. Szczególne więc uznanie należy się naszym drużynom za zaangażowanie i udział w eliminacjach. Nie mając żadnego wcześniejszego doświadczenia drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze uzyskując wysokie wyniki w swoich kategoriach i problemach. W trakcie drużynowych zmagań wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry duch Odysei Umysłu, przesympatyczny szop Omer. Doświadczenie nabyte w tym roku będzie z pewnością przynosić ogromne korzyści w samorozwoju każdego z uczestników. Już dziś możemy z dużym zadowoleniem stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli wygranymi, bo osiągnęli swoją pracą radość i zadowolenie ze wspólnego działania.

Gratulujemy Odyseuszom, a wszystkich sprzymierzeńców zapraszamy na stronę www.odyseja.org oraz na Facebook – Odyseja Umysłu w Polsce.

oprac: Piotr Leszczyński