Dzień Patrona

11 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas I a, III a, IV a, IV b zaprezentowali wybitną polską uczoną Marię Curie-Skłodowską; dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla. Jej dokonania w dziedzinie fizyki i chemii na zawsze zmieniły obraz świata. Jednak oprócz wielkich naukowych odkryć samo jej życie pełne trudu i goryczy jest dowodem na to, że ciężka praca, wysiłek i poświęcenie, a także determinacja w dążeniu do celu pozwala „przenosić góry”.

Genialna uczona, kochana i kochająca żona, szczęśliwa matka. Umiała zainspirować i poprowadzić młodych ludzi ścieżką nauki, nie odbierając im inicjatywy i kreatywności. Potrafiła na wiele godzin zatopić się w pracy, nie zważając na zimno, głód i upływ czasu. Wierzyła bowiem, że odkrywanie mechanizmów świata ,,jest najcenniejszą cząstką naszej moralnej spuścizny”. Żywiła przy tym głębokie przekonanie, że „nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza jego cierpienia”. Dowiodła światu, że w dążeniu do postawionego przed sobą celu liczy się pasja i wytrwałość.