Listopad 2020

2 kwietnia stał się Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. W tym roku obchodzony będzie zdalnie i po domowemu.Dlaczego 2 kwietnia? Jest to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, najsławniejszego pisarza dla dzieci, autora wielu baśni.
Proponuję zatem poczytać dzisiaj “Brzydkie Kaczątko” albo jakąś inną ulubioną baśń genialnego duńskiego pisarza. Można też odtworzyć w Internecie audiobooka lub ekranizację – linki na classroomie biblioteki.
Dlaczego warto czytać baśnie? Cóż, psycholog szkolny już to wyłuszczył, od siebie – bibliotekarza – dodam tylko, że oprócz walorów psychologicznych i prorozwojowych, baśń stać się może zalążkiem odkrywania w sobie talentu plastycznego lub pisarskiego, ostatecznie nie wszystkie baśnie kończyły się szczęśliwie. Może więc wymyślicie swoją wersję…?

W piątek 3 kwietnia większość bibliotek na całym świecie planowała jedno z ulubionych wydarzeń czytelniczych dzieci, czyli Noc z Andersenem. Miałam również okazję uczestniczyć w tego typu evencie, jak i dwukrotnie organizowałam je dla dzieci. I powiem Wam, że było to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Dlatego też proponuję rodzicom, aby spróbowali stworzyć namiastkę nocy w swoich domach. Co potrzebujecie? Baśnie Andersena – w wersji książkowej, w wersji cyfrowej, kredki, kartki, a przede wszystkim ochotę i dobry humor. Propozycje przedstawiam na classroomie biblioteki.

Miłej zabawy i niesamowitych wrażeń podczas czytania życzy Pani Magda!