Listopad 2020

Wczoraj, tj. 7.02., obchodziliśmy już 13. edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne działania skupiają się na podkreśleniu, jak ważna jest rola każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Dzień ten jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Został ustanowiony, by propagować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do internetu. Organizacją polskiego DBI od 2005 roku zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest również Facebook. Ponadto tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego. Musimy zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Włączamy się również do propagowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Każda klasa i każdy uczeń może zaznaczyć swój wkład w ważność problemu przez udział w szkolnych i krajowych wydarzeniach.

Zapraszamy do działania:

1. Odwiedzić stronę dbi.pl
  2. Zorganizować w klasie pogadankę lub dyskusję o problemie bezpieczeństwa w Internecie
  3. Wykonać gazetkę ścienną w swojej pracowni*
  4. Przygotować plakat promocyjny o problemie bezpieczeństwa*
  5. Wziąć udział 10.02.17r. w szkolnym quizie z zakresu bezpieczeństwa*
  6. Zaprosić do rozmowy o problemie bezpieczeństwa swoich rodziców, znajomych lub przechodniów i sporządzić relację w formie prezentacji, artykułu lub filmu*
  7. Napisać utwór literacki o tematyce bezpiecznego Internetu w formie piosenki, wiersza, artykułu, felietonu lub eseju*

Zadania 1-5 należy wykonać do 10.02, zaś pozostałe przez okres ferii i oddać do 28.02. Rozstrzygnięcie konkursów i podsumowanie programu nastąpi w pierwszym tygodniu marca.

*Wykonawcy prac mogą liczyć na uznanie w formie oceny z przedmiotów pokrewnych

KILKA ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU