W praktycznym działaniu domowe wyzwania

Wyzwania współczesnego świata widziane są często z perspektywy wielkich wynalazków ratujących życie, super komputerów czy też lotów w kosmos w poszukiwaniu miejsc do zasiedlenia. I tu właśnie szkoła stara się rozbudzić potrzebę wyzwań i poszukiwania tego, czego nikt jeszcze nie widział.

Gdy już to wszystko poukładamy, odkryjemy, zdobędziemy, to przychodzi czas na dzień dzisiejszy i zwykłe, ale jakże ważne sprawy z naszego otoczenia. Bycie samodzielnym i odpowiedzialnym to równie wielkie wyzwanie, jak lot na Marsa. Szkoła nasza przygotowuje więc do każdej próby. Uczymy radzenia sobie z igłą i nicią. Posługiwania się maszyną do szycia wykonując mniejsze lub większe ściegi krawieckie. Szyjemy, haftujemy, przyszywamy guziki, cerujemy, kroimy. Uczniowie wyplatają ozdobne plecionki i przygotowują pomoce gospodarcze. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zmagają się z trudną sztuką domowego tańca z igłami. Ponadto kontakt z materią odzieżową to również wiedza o konserwacji, praniu i prasowaniu tego, co każdy ma na sobie.

Podczas zajęć technicznych uczniowie poznają nie tylko z budowę żelazka, ale również z jego użytkowanie. Dla wielu maszyna do szycia i gorące żelazko stanowi nie lada atrakcję i odkrycie. Wykonując ćwiczenia można samodzielnie przekonać się, w bezpieczny sposób, o sposobie wykonywania prac domowych i trudzie tych, którzy na co dzień dbają o pozszywane, czyste i uprasowane ubrania nastolatków. Takie zajęcia wprowadzają również młodych ludzi w świat zawodów, jakie mogą wybierać w przyszłości, od krawca do projektanta mody na paryskich salonach.

Piotr Leszczyński

1,010 total views,  1 views today