10 grudnia 2015 r. o godzinie 11.00 odbyła się debata o prawach człowieka, prawach dziecka, jednak głównym tematem spotkania był problem uchodźców. Wydarzenie miało miejsce w sali nr 35, brało w nim udział kilkunastu uczniów naszego Gimnazjum. Nasza szkoła gościła młodzież wraz z opiekunami z Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Namysłowie oraz z Gimnazjum w Ligocie Książęcej. Na początku spotkania pani Elżbieta Kozak krótko omówiła tematy dyskusji oraz poprosiła pana dyrektora Artura Matkowskiego o uroczyste rozpoczęcie debaty. Następnie oddała głos Adriannie Kowalskiej i Małgorzacie Cholaś uczennicom prowadzącym spotkanie. Uczestnicząca w dyskusji młodzież na wstępie obejrzała prezentację przygotowaną przez Jakuba Adamczyka o łamaniu praw człowieka w XXI wieku oraz o prawach dziecka. Uczennica klasy 2c Natalia Panasińska przedstawiła krótki wiersz opowiadający o złym traktowaniu obcokrajowców. Uczeń klasy 3e Mateusz Adamczyk przedstawił wyniki wcześniej przeprowadzonej ankiety. Ilość negatywnych głosów wcale nie przeraziła młodzieży. Już pierwsze pytanie wzbudziło w uczniach chęć dyskusji. Młodzież chętnie wypowiadała się na temat uchodźców, była grupa osób przeciwnych sprowadzaniu uchodźców do Polski, a także osoby chcące bardzo pomóc uchodźcom. Podczas debaty nie zabrakło silnych emocji. Półtorej godziny minęło w mgnieniu oka, sądzę, że potrzebne byłoby jeszcze drugie tyle, aby uczniowie mogli w pełni się wypowiedzieć. Debata okazała się bardzo udana, ponieważ młode osoby chętnie rozmawiają o ważnych problemach. Uważam, że takich spotkań powinno być więcej, aby uczniowie mieli szansę wyrazić własne zdanie oraz nauczyli się szacunku wobec drugiej osoby, z którą się nie zgadzają.

Adrianna Kowalska, Małgorzata Cholaś, Elżbieta Kozak

1,092 total views,  1 views today