„Czy warto uczyć się matematyki?”

W dniu 15 czerwca br. na lekcjach matematyki, gościliśmy Pana P. Adamczyka – mgr inż. specjalistę od spraw odsiarczania spalin w Elektrowni  Opole. Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań „Czy warto uczyć się matematyki?” Uczniowie klasy I a, I c i III c wysłuchali, jak w tym zawodzie, wykorzystuje się wiedzę matematyczną.   Już sama elektrownia, to bryły geometryczne i związane z nimi objętości, powierzchnie, kąty nachylenia, wysokości.  Został omówiony schemat technologiczny elektrowni – tu m.in. zostały wykorzystane pola figur  płaskich i bryły obrotowe. Następnie Pan Adamczyk przedstawił wykorzystanie matematyki w tworzeniu kosztorysów inwestorskich – podstawowe działania matematyczne. Wzory i ich przekształcanie wykorzystywane są m. in. w ocenie ofert. Proces produkcji energii elektrycznej oparty na wyliczeniu proporcji m.in. wody, powietrza i węgla potrzebnych do otrzymania 1 MWh energii. To tylko niektóre,  bardzo ciekawe zagadnienia poruszane na spotkaniu. Moglibyśmy słuchać jeszcze dłużej, ale lekcja trwa tylko 45 minut i musieliśmy wrócić do  codziennych zajęć.  Na koniec naszego spotkania,  zostały przedstawione cytaty dotyczące matematyki, między innymi:

„Matematyka jest produktem myśli ludzkiej, niezależnej od doświadczenia, jednak wspaniale pasuje do świata realnego i tak świetnie go tłumaczy” (Albert Einstein).

Serdecznie dziękujemy Panu P. Adamczykowi, za przybycie do naszej szkoły i za pokazanie nam,  jak ważną dziedziną nauki jest matematyka.

zaproszenie