previous arrow
next arrow
Slider

szkolne-wsparcie-k-km
Październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwum
rok-szkoly-w-ruchu-logologo_eszkola-mbaner_vulcan_1pajacyk-m2rzecznik-praw-dzieckafb szkołybadzmy_poszukiwaczami_autorytetu szkola_pamieta nprc cała_polska_czyta_dzieciom wychowanie_przez_czytanie madrzy_cyfrowi trzymaj_forme program_dla_szkol

       W dniu 15 czerwca br. na lekcjach matematyki, gościliśmy Pana P. Adamczyka – mgr inż. specjalistę od spraw odsiarczania spalin w Elektrowni  Opole. Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań „Czy warto uczyć się matematyki?” Uczniowie klasy I a, I c i III c wysłuchali, jak w tym zawodzie, wykorzystuje się wiedzę matematyczną.   Już sama elektrownia, to bryły geometryczne i związane z nimi objętości, powierzchnie, kąty nachylenia, wysokości.  Został omówiony schemat technologiczny elektrowni – tu m.in. zostały wykorzystane pola figur  płaskich i bryły obrotowe. Następnie Pan Adamczyk przedstawił wykorzystanie matematyki w tworzeniu kosztorysów inwestorskich – podstawowe działania matematyczne. Wzory i ich przekształcanie wykorzystywane są m. in. w ocenie ofert. Proces produkcji energii elektrycznej oparty na wyliczeniu proporcji m.in. wody, powietrza i węgla potrzebnych do otrzymania 1 MWh energii. To tylko niektóre,  bardzo ciekawe zagadnienia poruszane na spotkaniu. Moglibyśmy słuchać jeszcze dłużej, ale lekcja trwa tylko 45 minut i musieliśmy wrócić do  codziennych zajęć.  Na koniec naszego spotkania,  zostały przedstawione cytaty dotyczące matematyki, między innymi:

       „Matematyka jest produktem myśli ludzkiej, niezależnej od doświadczenia, jednak wspaniale pasuje do świata realnego i tak świetnie go tłumaczy” (Albert Einstein).

Serdecznie dziękujemy Panu P. Adamczykowi, za przybycie do naszej szkoły i za pokazanie nam,  jak ważną dziedziną nauki jest matematyka.

Uczniowie

 789 total views,  1 views today