Listopad 2020

Egzamin, wybór szkoły… – czeka Cię wiele ważnych wyzwań i decyzji.Posadź naprzeciw siebie dwie osoby „JA – nic mi się nie chce” i „JA – moje marzenie to…” i pozwól im mówić o przyszłości. Powstaną wtedy dwie różne historie. Jedna o zmarnowanych szansach z powodu głupich usprawiedliwień, lenistwa czy lęku przed porażką. Druga o podejmowanych działaniach, dążeniu do celu, pokonywaniu trudności, spełnianiu marzeń.
„JA pierwszy” będzie czuł rozczarowanie, gorycz, poczucie winy. „JA drugi” będzie odczuwał radość z podejmowanych wysiłków, ekscytację, dumę np. z dążenia do zdania egzaminu ósmoklasisty jak najlepiej i wybrania dobrej szkoły średniej czy spełnienia innych marzeń. Postaw na bohatera wygranego, niech on będzie twoim głównym motywatorem. Zawsze, gdy nachodzi cię myśl: „ale mi się nie chce”, przywołuj go, by przypomniał ci, czego naprawdę pragniesz, do czego dążysz i co jest dla ciebie ważne.

1. Określ, czego chcesz. Im precyzyjniej ułożysz sobie w głowie, gdzie chciałbyś być np. za rok czy 2 lata i co chciałbyś robić – tym większe masz szanse na osiągnięcie sukcesu.
  2. Planuj też, co chciałbyś robić za dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści lat. I każdego dnia odpowiadaj sobie na pytanie: co powinienem zrobić w tej chwili, za godzinę, jutro, za tydzień, by zrealizować te odległe plany.
  3. Zaplanuj krok po kroku, co musisz zrobić, żeby zrealizować swój plan. Bądź bardzo konkretny. Nie mów: „chcę chodzić do dobrej szkoły”. Określ szkołę, do której chcesz się dostać i sprawdź, jakie wyniki z egzaminu trzeba było mieć w poprzednich latach. Później określ, z jakich przedmiotów musisz być dobry itd. A teraz bierz się do pracy!
  4. Przypomnij sobie sytuacje, w których czułeś się najbardziej zmotywowany do działania. Postaraj się teraz stworzyć warunki podobne do tych sytuacji. Dość częstym zjawiskiem jest sytuacja zobowiązania. Jeśli powiesz innym o swoim zamierzeniu, do czegoś się zobowiążesz lub coś komuś obiecasz, to będzie cię to dodatkowo dopingować do realizacji.
  5. Dostosuj marzenia do swoich zainteresowań i cech charakteru.
  6. Ćwicz systematyczność. Wszyscy wielcy tego świata, którzy osiągnęli sukces, podkreślają, że w drodze na szczyt najważniejsze są małe, ale systematyczne kroczki.
  7. Bądź elastyczny. Daj sobie prawo do zmiany decyzji, np. co do wyboru szkoły czy priorytetów w życiu.
  8. Nie pozwól porażkom podkopać poczucia własnej wartości. Życie nie składa się z samych sukcesów, a na drodze do spełnienia marzeń mogą pojawić się przeszkody – potraktuj je jako wyzwania.
  9. Ciesz się każdą wykonaną czynnością, która przybliża cię do celu. Dostrzegaj i świętuj każde zwycięstwo nad lenistwem. Nic tak przecież nie motywuje jak pochwała i docenienie. Dlatego nie skąp sobie dobrych słów, gdy widzisz, że pokonałeś jakąś swoją słabość.
  10. Bądź optymistą. Naukowcy dawno udowodnili, że optymiści chętniej marzą – i łatwiej im te marzenia urzeczywistniać.

Aneta Świlak doradca zawodowy/wychowawca świetlicy