Co to jest uzależnienie

Zgodnie z definicją Komitetu Ekspertów WHO z 1969 roku: uzależnienie (drug dependence) jest to stan psychiczny, a niekiedy także fizyczny, wynikający z interakcji pomiędzy organizmem a środkiem uzależniającym, charakteryzujący się zmianą zachowania oraz innymi reakcjami, do których należy konieczność zażywania tego środka, w sposób ciągły lub okresowy, w celu doznania jego wpływu na psychikę, a niekiedy także po to, aby uniknąć przykrych objawów wynikających z jego braku.

Tolerancja może wystąpić równocześnie. Osoba może być uzależniona od więcej niż jednego środka.

Rodzaje uzależnień

Uzależnienie od Internetu, komputera i gier komputerowych

Uzależnienie od komputera, Internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Rozumiane jest ono jako patologiczne używanie komputera, konsoli i /lub Internetu, które odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i/lub społecznej.

Objawy uzależnienia od gier i Internetu:
• czas spędzany przy komputerze, konsoli lub Internetem dominuje nad innymi rodzajami aktywności, np. spotkaniami ze znajomymi, nauką, a nawet jedzeniem czy spaniem, itp;
• brak możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje rozdrażnienie, agresję, apatię lub nadpobudliwość, a w skrajnych przypadkach nawet depresję

• zaburzenia lękowe;
    • izolowanie się;
    • zaburzenia i zmiany nastroju;
    • problemy z zasypianiem i bezsenność;
    • problemy z koncentracją;
    • zaniedbywanie obowiązków;
    • relacje wirtualne stają się ważniejsze od realnych;
    • silna potrzeba bycia w Sieci;
    • obsesyjne myślenie o komputerze, Internecie;
    • uciekanie od problemów;
    • spędzanie coraz większej ilości czasu w cyberprzestrzeni;

Narkomania

To stałe lub okresowe przyjmowanie, środków odurzających, psychotropowych bądź zastępczych, w wyniku którego może wystąpić uzależnienie.

Objawy uzależnienia od narkotyków, to:
• przymus przyjmowania środka odurzającego;
• psychiczne, fizyczne uzależnienie od jego działania (bez tego funkcjonowanie jest niemożliwe);
• tendencja do zwiększania dawki;
• łamanie wszelkich barier stojących na przeszkodzie w zdobyciu środka odurzającego.

Uzależnienie od jedzenia/ najczęstsze błędy żywieniowe
Jedzenie jest nie tylko nam niezbędne do życia, nie tylko dostarcza ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Dla niektórych może stać się również nałogiem, bardzo podobnym do uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
Objawy:
• osoby uzależnione od jedzenia czują się bezradne wobec silnej potrzeby sięgnięcia po jedzenie;
• osoby uzależnione od jedzenia sięgają po nie, nie wtedy, gdy są głodne, ale gdy na przykład dopada ich nuda, stres, duże emocje (zarówno pozytywne, jak i negatywne)
• wzrost wagi;
• przejadanie się powoduje problemy zdrowotne wzrost ciśnienia tętniczego krwi, choroby układu krążenia, chorób kręgosłupa, zwiększa się stężenie cholesterolu, ryzyko cukrzycy.

Jak pokonać nadmierne objadanie się?
1. Najlepiej przestać koncentrować swoją uwagę na jedzeniu. Zamiast myśleć o tym, wyjdźmy na spacer, rozwiążmy krzyżówkę, pobiegajmy, itp.
2. Prowadź codziennie dziennik, tego co jesz: Jest to bardzo przydatne jeśli zauważyłeś u siebie kompulsywne objadanie się. Zapisuj w nim wszystko, co zjadłeś, wypiłeś  (nawet przekąski) itp. Dodatkowo każdego dnia waż się rano i wieczorem i zapisuj swoją wagę. Sam fakt zapisywania tego, co jemy może zmniejszyć spożycie nawet do 10%. Dodatkowo śledzenie masy ciała może również mieć wpływ na podejście do jedzenia (zauważamy różnicę).
3. Jedz świadomie. Im wolniej jesz, tym mniej jesz.
4. Zmień sposób myślenia. Po pierwsze, zacznij jadać na mniejszych talerzach, co od razu wpłynie na zredukowanie wielkości porcji.
5. Ćwicz systematycznie. Uwierz, że słodycze to nie jedyny sposób, który działa na ośrodki przyjemności w Twoim mózgu. Receptory dopaminy pobudza również wysiłek fizyczny. Każdy z nas jest w stanie wygospodarować kilka minut dziennie na sport i rekreację.

JEŚLI ZAUWAŻYŁEŚ U SIEBIE KTÓRYŚ Z POWYŻSZYCH PROBLEMÓW-DZWOŃ

1. Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 800 120 002
    2. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Niebieska Linia:
    0 801 120 002
    3. Pomarańczowa linia dla rodziców dzieci pijących alkohol, zażywających narkotyki lub innych zachowań o cechach uzależnienia: 801 140 068

Linki do stron Internetowych:
www.g4.opole.pl/index.php/niebieska-linia

Opracowanie w oparciu o w/w strony Internetowe

Z poważaniem Katarzyna Dudziec

Psycholog szkolny