Aktualności

29 września 2020r. w Opolu odbył się drugi i trzeci etap konkursu ,,Austria- kraj i mieszkańcy”. Jest to coroczny turniej wiedzy organizowany przez Bibliotekę Austriacką, wspierany przez Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu i sponsorowany przez Biuro Podróży ,,Almatur”.

Sebastian Sutyła, uczeń klasy VIIIB, który w marcu przeszedł pozytywnie etap szkolny, wziął udział w półfinale i zakwalifikował się do finału  XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu
o Austrii.

Łącznie do eliminacji przystąpiło 601 osób z 53 szkół różnych typów, a do samego półfinału zakwalifikowało się 18 uczestników. W ścisłym finale udział wzięło 11 osób, w tym nasz ósmoklasista.

Sebastian wykazał się ogromnym zasobem wiedzy z różnych dziedzin, m.in. z historii, geografii, sztuki czy sportu. Musiał poprawnie odpowiadać na pisemne i ustne pytania, zmierzyć się z pracą na czas, czy też publiczne przedstawić przygotowaną wcześniej prezentację.

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, iż naszą społeczność uczniowską godnie reprezentuje Sebastian Sutyła – finalista XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Austria – kraj i mieszkańcy”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marta Mysiorek

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy IVa przygotowały dla chłopców niespodziankę. Grając w kalambury udowodnili, że świetnie znają się na filmach, przysłowiach, książkach i bajkach. Żaden z nich nie bał się wyzwania cytrynowego. Ich fantazja przy wiązaniu krawata nie miała sobie równych. Po wyczerpujących zmaganiach dziewczynki nagrodziły ich dyplomami Super Chłopaków i słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy wszystkim dziewczynom i ich mamom za pomoc w przygotowaniu tego święta. A wszystkim Super Chłopakom z IVa życzymy spełnienia marzeń.

W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Każda klasa udekorowała swoją salę flagami, obrazkami oraz ciekawostkami danego kraju europejskiego. Pomysłowości uczniów, wychowawców oraz rodziców nie było końca. Można było zaobserwować miniatury słynnych budowli np. holenderskich wiatraków czy belgijskiej fabryki czekolady. A girlanda z ryb jest absolutną koniecznością, jeżeli wylosowało się Norwegię. Oprócz dekoracji każda klasa przygotowała plakaty i hasła zachęcające do nauki języka. Od wesołych:

„Ucz się pilnie języków, mój mały kolego. Przyda ci się to w życiu, choć jeszcze nie wiesz dlaczego.”

do głębokich:

„Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.” ‒ Flora Lewis

Klasy młodsze wykonywały prace plastyczne takie jak kolorowanki, wydzieranki i tworzenie Euroludków. Klasy starsze, jak przystało na ludzi uczonych (i światowych!) próbowały swoich sił w rozwiązywaniu quizów o krajach europejskich.

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie europejskie. Można było przebrać się w strój ludowy danego kraju lub za słynną postać. Przez szkołę przemaszerował korowód składający się z ognistych Hiszpanek, torreadorów, Pippi Pończoszanek (w wersji z małpą lub bez), Jasiów Fasoli, paryskich mimów, polskich kibiców i góralek, niemieckich mleczarek czy piłkarzy. Klasa VIa postanowiła podnieść poprzeczkę i udekorowała nie tylko salę ale również przebrała swoich uczniów w motywy irlandzkie.

Od kilku dni uczniowie brali udział w grze „Porozmawiaj ze mną”. Łowcy zagadek poszukiwali po całej szkole haseł w różnych językach i wypełniali karty odpowiedzi, aby wrzucić je do Euroboxu i wziąć udział w loterii. Eurobox zostanie rozpieczętowany w czwartek 1 października więc macie jeszcze czas wypełnić swoje eurokarty.

Słowem: DZIAŁO SIĘ!

Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, rodzicom i rodzinom uczniów (drogie Babcie i Dziadkowie, nie zapominamy o waszym wkładzie w to święto), którzy pomogli zorganizować obchody Europejskiego Dnia Języków.

O wynikach rywalizacji na najpiękniejszą dekorację sali będziemy informować wkrótce.

Nie zapomnijcie powiadomić swoich znajomych o tym, aby polubili wasze fotki na szkolnym Facebooku. Przebranie, które zdobędzie najwięcej polubień, wygrywa.

10 total views

Z uwagi na właściwą organizację pracy stołówki szkolnej prosimy o zgłaszanie obiadów
z jednodniowym wyprzedzeniem najpóźniej do godz. 12.00 dnia poprzedzającego jednakże w nagłych przypadkach, w których nie było możliwości aby przewidzieć nieobecność ucznia na obiadach odpis można dokonać  w dniu nieobecności ucznia najpóźniej do godziny 8.00 poprzez telefoniczny kontakt z sekretariatem.

13 total views

Szkolna biblioteka zaprasza tych, co już zaczęli swoją przygodę z czytaniem, zwłaszcza “Igrzysk śmierci”, po nową część autorki bestsellerowej trylogii, a młodsze dzieci po świeżo wydane części serii Czytam sobie. Książki te są świetnym wstępem do rozpoczęcia przygody z czytaniem ze względu na poziomy trudności. Tematyka jest różnorodna, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Książki z tej serii biorą udział w zabawie czytelniczej dla uczniów klas I-III.

16 total views