previous arrow
next arrow
Slider

szkolne-wsparcie-k-km
Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwum
rok-szkoly-w-ruchu-logologo_eszkola-mbaner_vulcan_1pajacyk-m2rzecznik-praw-dzieckafb szkołybadzmy_poszukiwaczami_autorytetu szkola_pamieta nprc cała_polska_czyta_dzieciom wychowanie_przez_czytanie madrzy_cyfrowi trzymaj_forme program_dla_szkol szkoła do hymnu

Aktualności

MOTYWOWANIE DZIECKA DO NAUKI W DOMU W DOMU A JEGO SUKCES W NAUCZANIU

 

Kilka wskazówek dla Rodzica:

 1. Spokojne miejsce do pracy
  Ważne jest, aby pomieszczenie było jasne. Odpowiednio oświetlone miejsce pracy, biurko i miejsce siedzenia odpowiednio dopasowane do wzrostu i potrzeb dziecka pozytywnie wpływa na proces uczenia się. Kolejnym ważnym składnikiem procesu nauczania jest cisza- wyłącz radio i telewizor, wycisz telefon, bo to one rozpraszają uwagę dziecka. Zadbajmy o to aby domownicy w czasie nauki dziecka nie hałasowali i nie przeszkadzali, ani nie odrywali ucznia od nauki.
 2. Właściwa pora
  Wbrew powszechnym opiniom, to nie wczesna pora dnia jest najlepsza do nauki. Materiał, który ma zapamiętać dziecko, najlepiej jest przyswajany po popołudniu, bądź też wczesnym wieczorem. Szczególnie gdy zależy nam na tym, by materiał zapamiętać na dłużej, godziny między 9. a 12. sprzyjają przyswajaniu wiedzy przez pamięć krótkotrwałą. Natomiast między godziną 16. a 19. przez długotrwałą.
 3. Stanowisko pracy

  Miejsce nauki powinno być uporządkowane. Podręczniki, zeszyty czy zabawki, których w momencie nauki dziecko nie potrzebuje powinny być sprzątnięte. Na biurku powinny znajdować się jedynie rzeczy niezbędne. Ciągłe szukanie przyborów szkolnych i zeszytów powoduje sytuacje stresowe jeszcze przed odrabianiem lekcji.

 1. Organizacja czasu pracy
  Podpowiedzcie, pokażcie dziecku, że właściwa organizacja i planowanie usprawniają pracę, także naukę. Trening dobrej organizacji czasu wyznacza dziecku pewne ramy, dzięki którym mały człowiek uczy się odpowiedzialności. Wie, że ta i ta pora to czas na naukę. Dzięki temu w szkole nie rozprasza się, myśląc o grze komputerowej, ponieważ wie, że i na nią przyjdzie czas. Pomocne w planowaniu dnia jest prowadzenie zeszytu zadań domowych czy terminarza, który ułatwi rozplanowanie nauki, powtórek do klasówek, sprawdzianów, oddawania prac domowych, referatów.
 2. Przerwy w trakcie nauki
  Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki. Co 30-45 minut dziecko powinno robić przerwy od nauki. Lepiej kilka krótszych niż jedną dłuższą. W tym czasie niech zrobią coś co lubią, np. posłuchają muzyki, zjedzą coś, skorzystają z toalety, wykonają kilka ćwiczeń gimnastycznych itp. Ważne by dziecko w czasie wolnym nie patrzyło na telewizor, czy tez grało w gry komputerowe bowiem nie jest to forma relaksu dla mózgu.
 3. Nauka samodzielnej pracy
  Przed odrabianiem zadań, omówcie z dzieckiem, co ma do zrobienia. Niech samo przejrzy zeszyty i oceni w twojej obecności, czy sobie da radę z tym sam. Wyjaśnijcie niezrozumiałe polecenia i dajcie dziecku czas by samodzielnie podjęło wysiłek w nauce. Zatem na czym polega pomoc rodziców? Nie chodzi tu na pewno o pomoc czasochłonną. Wręcz niewskazane jest siedzenie z dzieckiem przez cały czas odrabiania lekcji. Dobrze byłoby natomiast przyzwyczajać dziecko do wykonywania samodzielnej pracy w określonym czasie. A jeśli w czasie pracy dziecku nasuną się jakieś pytania, czy powstaną trudności, staramy się mu pomóc, ale nie odrabiamy sami za dziecko jego pracy domowej. Wykonywanie różnych prac za dziecko, wyręczanie dziecka jest z natury szkodliwe, bowiem hamuje jego samodzielność, przyzwyczaja do nieuczciwości, jak również do unikania większego wysiłku. W czasie odrabiania pracy domowej, powinniśmy zawsze być w pobliżu i dyskretnie obserwować pracę dziecka i proces odrabiania lekcji. Nie jest wskazane pozostawiać dziecko samemu sobie, ani też wtrącanie się do jego pracy. W przypadku, gdy zauważymy błąd, nakłońmy je, by jeszcze raz samo sprawdziło, czy wszystko  jest w porządku, zastosujmy pytania naprowadzające. Niech się zastanowi, niech nawet źle rozwiąże zadanie, ale niech myśli samodzielnie. Samodzielna praca uczy odpowiedzialności, a tym samym rozwija zdolność koncentracji i wytrwałość. Początkowo dziecko może robić dużo błędów, aby się nie poddawało dodajcie mu otuchy, zachęćcie do dalszej pracy i pokonania trudności. W ten sposób przyzwyczaja się, że nie wszystko od razu się udaje. Musi nauczyć się dokładania wysiłku, żeby dotrzeć do celu.
 4. Autorytety
  Szukajcie Państwo autorytetów wokół dziecka, zwracajcie uwagę na jego zainteresowania i pokazujcie mu pozytywne aspekty edukacji na przykładach znanych i lubianych. Pamiętajmy, że najważniejszym autorytetem dla dziecka jest jego RODZIC.
 5. Motywowanie
  To, jak mówisz do dziecka, jest niezwykle ważne. Warto zmienić swoje nastawienie i zrozumieć, że źródłem osiągnięć, kompetencji i szacunku dla samego siebie nie jest zewnętrzna lecz wewnętrzna motywacja dziecka. Zatem ważne jest by nie krytykować. Chwalcie i nagradzajcie – za każdy sukces, za systematyczność, wkładany wysiłek, odpowiedzialność, nie poddawanie się, samodzielność, wytrwałość w nauce, pomysłowość, wykazywaną ciekawość, no i za efekty także (są ważne, ale nie najważniejsze – każde dziecko ma inne możliwości). Na co dzień wystarczą ustne pochwały, miłe słowo doceniające trud szkolny. Jeśli sięgacie po konsekwencje, to tylko gdy złe wyniki w nauce są efektem lenistwa a nie braku zrozumienia tematu.
  Dla dziecka nie ma nic gorszego niż wyśmiewanie jego niepowodzeń. Podcinamy mu wtedy skrzydła i obniżamy poczucie własnej wartości.

 

 

Życzę wszystkiego dobrego

Psycholog szkolny

Katarzyna Dudziec

 7 total views,  1 views today

26.11. Obchodzone jest ŚWIĘTO CIASTA 🎂
Z tej okazji trzecioklasiści zabrali się do pracy, tworząc prawdziwe kulinarne dzieła. Jak widać zdalna nauka sprzyja pomysłowości i rozwojowi zainteresowań.

 

 12 total views

KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY W SPRAWIE ZMIANY W ORGANIZACJI PÓŁROCZA I. W ROKU SZKOLNYM 2020-21

Szanowni Uczniowie i Rodzice,

w związku z przedłużającym się okresem nauki zdalnej dla wszystkich oddziałów klasowych oraz zmianą terminu ferii zimowych ustalonych na okres od 04 do 17 stycznia 2020 roku (jeden termin dla wszystkich województw)  wprowadzam zmianę w organizacji I półrocza (zmodyfikowany kalendarz roku szkolnego 2020/21 w zakładce: Dla Rodziców; szkolna strona internetowa).

 

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2020-21 ZMODYFIKOWANY

Z wyrazami szacunku, Artur Matkowski, Dyrektor Szkoły.

 17 total views,  1 views today

PACZKA ŚWIĄTECZNA DLA POTRZEBUJĄCYCH Z NASZEGO REGIONU

Na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia Namysłowski Ośrodek Kultury i Ośrodek Pomocy Społecznej w Namysłowie wychodzą do społeczności lokalnej z inicjatywą pomocy osobom potrzebującym wytypowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Namysłowie.

W związku z powyższym w dniach od 17 listopada do 11 grudnia 2020 roku (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 08.00 do 11.00 do Namysłowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (kryta pływalnia „Delfin” przy ulicy M. Konopnickiej 2) można przynosić: zabawki, artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, ubrania oraz chemię gospodarczą.

Wszystkie zgromadzone rzeczy oraz produkty żywnościowe  zostaną przekazane osobom potrzebującym.

Patronem tej szlachetnej inicjatywy jest Pan Bartłomiej Stawiarski, Burmistrz Namysłowa.

Z upoważnienia organizatorów gorąco zachęcam środowisko Uczniów, Rodziców, Nauczyciele, a także inne podmioty do aktywnego włączenia się w przedsięwzięcie.

 

 

Z wyrazami szacunku, Artur Matkowski, Dyrektor Szkoły.

 14 total views

Szanowni Rodzice,

W załączniku poniżej udostępniam Państwu praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III. Zawiera wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzonego z dzieckiem w domu. Zachęcam do lektury, w tym zastosowania w nauczaniu zdalnym, które obecnie realizujemy.

PORADNIK. DLA RODZICÓW

 

z wyrazami szacunku, dr Artur Matkowski, Dyrektor Szkoły

 25 total views

Wyścig po niepodległość


Uczniu klas I-III sprawdź swoją wiedzę o drodze Polski do niepodległości i weź udział w wyścigu konnym. Grę online znajdziesz tutaj:
https://learningapps.org/15005508
Możesz też rozwiązać krzyżówkę:
https://learningapps.org/5832357

Dla uczniów klasy IV jest inna propozycja: Milionerzy! Wykreślanka!
https://learningapps.org/1182602
https://learningapps.org/8255659

A dla uczniów starszych zabawy ukryły się pod tym linkiem https://learningapps.org/4747971
Miłej zabawy!

 27 total views