Podsumowanie akcji Klubu Ośmiu – Młodzieżowy Wolontariat

Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu,
tylko sam był dobroczyńcą.

Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym,
co ten drugi przyjmuje z miłością.

św. Jan Paweł II

Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Wolontariat rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań oraz umożliwia pożyteczne wykorzystanie wolnego czasu.

Aktywność wolontariatu wpływa pozytywnie na rozwój ucznia, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy, bowiem osobowość młodego człowieka najpełniej kształtuje się i urzeczywistnia w działaniu. Przeprowadziliśmy wiele akcji, niektóre wpisały się już na stałe w harmonogram działań Klubu Ośmiu.

GALERIE ZDJĘĆ Z AKCJI PONIŻEJ TEKSTU

• Akcja „Nakrętka” – zbiórka nakrętek na terenie szkoły przez cały rok szkolny.
  • Akcja „Gruzja” – przygotowanie paczek dla dzieci z Gruzji.
  • Akcja „Znicz” – w październiku zbiórka zniczy i ozdób na opuszczone groby dziecięce oraz prace porządkowe na cmentarzu przy ul. Jana Pawła II w Namysłowie.
  • Akcja „Hospicjum to tez życie” – na rzecz chorych dzieci będących pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu.
  • Akcja „Zapal światełko nadziei” – na rzecz chorych dzieci będących pod opieką Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu.
  • Bal karnawałowy – zabawa dla dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej przy Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi.
  • Akcja „Zapal znicz bohaterom” – zbiórka zniczy na groby Polaków na Ukrainie.
  • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – wybór Ambasadora Dobra
  • Akcja „Dziewczynka zapałkami” –sprzedaż baśniowych zapałek i pakowanie zakupów klientów w marketach : Kaufland i Intermarché.
  • Kiermasz Bożonarodzeniowy: sprzedaż kartek świątecznych, kalendarzy, ozdób bożonarodzeniowych wykonanych przez wolontariuszy – dochód przeznaczony na paczki świąteczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kamiennej.
  • Akcja „Schronisko” – zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Opolu
  • Akcja „Zostań św. Mikołajem” – Mikołajkowa – Szlachetna Paczka- zbiórka maskotek, zabawek, artykułów szkolnych, artykułów spożywczych na paczki świąteczne dla dzieci z rodzin wielodzietnych.
  • Akcja „Pełna miska dla schroniska” – zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt z Namysłowa.
  • Kiermasz Wielkanocny – sprzedaż kartek świątecznych, ozdób wielkanocnych wykonanych przez wolontariuszy.
  • Stały wolontariat – systematyczna praca z dziećmi na świetlicy i w przedszkolach , odwiedziny chorych w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym w Namysłowie.
  • Akcje charytatywne na rzecz chorych i potrzebujących.

Celem programu wychowawczego naszej szkoły jest m. in. ukształtowanie postaw empatii, tolerancji, rozumienia innych, umiejętność wczuwania się w ich potrzeby, poszanowania godności istoty ludzkiej. Uczniowie poprzez działalność w szkolnym wolontariacie kształtują swoją osobowość, uczą się odpowiedzialności, systematyczności, wrażliwości.

Akcje Klubu Ośmiu to forma ukazania uczniom jak można pomagać jeśli ma się tylko dobre chęci i motywacje. Każdy może zostać wolontariuszem i być WSPANIAŁYM wśród innych – bowiem WSPANIALI kształtują świat.

1,175 total views,  1 views today