Listopad 2020

Akcja „Znicz” – 2015

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

św. Jan Paweł II

Nauczanie św. Jana Pawła II jest dla nas niezwykle ważne, bowiem jest on patronem Klubu Ośmiu i jego słowa są dla nas inspiracją do podejmowania licznych  zadań i akcji. Od wielu lat w październiku Klub Ośmiu porządkuje zaniedbane i bezimienne groby dziecięce na cmentarzu przy ul. św. Jana Pawła II w Namysłowie. W tym roku wolontariusze pracowali na cmentarzu w dniach: 15, 20, 27 października od godz. 15.30 – 17.00. Wielogodzinna praca wolonatriacka przyniosła piękne efekty. Zdołaliśmy uporządkować ok. 90 opuszczonych, bezimiennych mogił. Dzięki sprzyjającej pogodzie kwatera z dziecięcymi grobami została wysprzątana z zalegających liści i starych zniszczonych kwiatów i stroików.

Na szczególnie wyróżnienie zasługują uczniowie:

Woźniak Julia kl. Id

Emilia Zysiak kl. c

Kamil Biały kl. I c

Alan Fabian kl. II c

Olimpia Skorupska kl. III b

Magdalena Szachun kl III b

Aleksandra Wagner kl. III b

Do akcji włączyły się również klasy: III c, II d, I b, I d. Klasa III c zakupiła znicze i wkłady i 20 października porządkowała dziecięce mogiły. Ponadto w ramach lekcji religii kl. II d posprzątała kilkanaście mogił, kl. I d na katechezie przygotowała stroiki z jodłowych gałązek, którymi kl. I b w piętek 30 października udekorowała posprzątane groby. Nie zdołaliśmy pochylić się jednak nad wszystkimi mogiłami, które wymagały naszych rąk i naszej pracy, ponieważ jest ich coraz więcej. Akcja „Znicz” jest niezwykłą lekcją, która pobudza do refleksji nad sensem życia i przemijaniem. Zapalony znicz, zielona gałązka na grobie jest wymownym symbolem, że zmarli żyją w innym, lepszym świecie, że nie odeszli zupełnie, ale są w naszej pamięci, sercach, wspomnieniach.

Dziękuję tym, którzy ofiarnie pracowali na cmentarzu i włączyli się do Akcji „Znicz” 2015.

Opiekun Klubu Ośmiu

Elżbieta Wodziana