Akcja “Znicz” 2014

“Ciszą cmentarna ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”

Elżbieta Daniszewska

Od dziesięciu już lat w październiku Klub Ośmiu prowadzi akcję “Znicz”. Przez cały miesiąc wolontariusze w szkole prowadzili zbiórkę zniczy, a także w godzinach popołudniowych porządkowali zaniedbane i bezimienne groby dziecięce na cmentarzu przy ul. św. Jana Pawła II w Namysłowie.

Wolontariusze i uczniowie pracowali na cmentarzu w dniach: 21, 22 oraz 28 października od godz. 14.00 – 16.30. W tym roku w pracę na cmentarzu bardzo aktywnie zaangażowała się kl. I c pod opieką wychowawczyni Pani Anny Maciejewskiej. Sumienna i wielogodzinna praca wolonatriacka przyniosła piękne efekty.

Zdołaliśmy uporządkować ponad 80 opuszczonych, bezimiennych dziecięcych mogił. Dzięki sprzyjającej pogodzie kwatera z dziecięcymi mogiłami została pięknie uporządkowana. Nie zdołaliśmy pochylić się jednak nad wszystkimi mogiłami, które wymagały naszych rąk i naszej pracy, ponieważ jest ich coraz więcej.

Podczas tegorocznej akcji “Znicz” zebrano 205 sztuk zniczy. Najwięcej, a tym samym I miejsce zajęła kl. III a która przekazała 53 znicze, drugie miejsce kl. I d zebrała 48 zniczy, a trzecie miejsce zajęła kl. II c, która uzbierała 21. Zebrane znicze zapłonęły na grobach w Namysłowie oraz na grobach polaków na Ukrainie i Litwie, bowiem 130 zniczy przekazaliśmy na akcję organizowaną przez TV Wrocław Studio Wschód „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Pozostałe zapłonęły na mogiłach dzieci na cmentarzu przy ul. Jana Pawła II w Namysłowie. W tym celu w czwartek 30 października na cmentarz udała się klasa II c w ramach lekcji wychowawczej z Panią wychowawczynią Anną Toch – Pasiar oraz Opiekunem Klubu Ośmiu.

Październikowa akcja „Znicz” jest żywą lekcją, która pozwala zastanowić się nad życiem i przemijaniem. Wierzymy, że nasi najbliżsi są w innym, lepszym świecie, że nie odeszli zupełnie, ale są w nas, naszej pamięci, sercach, wspomnieniach.

Dziękujemy tym, którzy ofiarnie pracowali na cmentarzu, tym, którzy przynieśli znicze i wszystkim, którzy włączyli się do Akcji „Znicz” 2014

Opiekun Klubu Ośmiu
Elżbieta Wodziana