GIMNAZJALIŚCI Z WIZYTĄ W URZĘDZIE SKARBOWYM PODCZAS DNIA OTWARTEGO

GIMNAZJALIŚCI Z WIZYTĄ W URZĘDZIE SKARBOWYM PODCZAS DNIA OTWARTEGO

„Najtrudniejszą rzeczą do zrozumienia jest podatek dochodowy.”

Albert Einstein

Państwo istnieje po to, aby realizować najważniejsze potrzeby swoich obywateli. Wymaga to dużych nakładów finansowych i dlatego, aby je zdobyć, dany kraj zobowiązuje obywateli do przekazania mu części zarobionych pieniędzy.
Takie określone prawem świadczenia pieniężne  na rzecz państwa oraz władz lokalnych nazywamy podatkami. To one stanowią podstawowe źródło dochodów budżetu państwa. Podatki są świadczeniem przymusowym – nie można zrezygnować z ich płacenia.  Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Dniu Otwartym, organizowanym przez Namysłowski Urząd Skarbowy,  instytucję państwową, która zajmuje się obsługą podatników. W dniu 7 marca 2015 roku przedstawiciele klasy IIe oraz Koła Ekonomicznego odpowiedzieli na zaproszenie pracowników US w Namysłowie i odwiedzili Urząd, aby poznać zasady funkcjonowania tej instytucji, zadania naczelnika, które polegają na ustalaniu lub określaniu i poborze podatków, nadawaniu Numerów Identyfikacji Podatkowej, prowadzeniu ewidencji podatników oraz aktualizacji danych o podatnikach. Uczniowie zapoznali się również z systemem e-deklaracji umożliwiającej składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Była to kolejna, bardzo ciekawa lekcja ekonomii.

Opracowała
Małgorzata Górniak