Wycieczka do Oświęcimia

Dnia 20 października 2014 r uczniowie klas III naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Obozu – Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu – Brzezince. Wyjazd ten miał na celu przybliżenie młodzieży historii obozu koncentracyjnego, uwrażliwienie na okrucieństwo wojny i uzmysłowienie młodym ludziom, czym był holokaust.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone staraniem byłych więźniów, co formalnie potwierdziła ustawa polskiego sejmu z 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu „męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów”. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau).

Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Do każdej grupy został przydzielony przewodnik, który oprowadzał grupę specjalnie ustaloną trasą dla młodzieży gimnazjalnej. Zwiedzanie części Auschwitz I trwało około 2 godzin, natomiast zwiedzanie Birkenau – około 1 godziny.

Pod pomnikiem w Brzezince złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie tylko dlatego, że naziści zadecydowali o ich losie. Byli Polakami, Żydami, Romami, Rosjanami …….

Myślę, że była to niezapomniana lekcja historii, która z pewnością odcisnęła piętno na świadomości naszych uczniów.

oprac: J. Pawłowski, W. Putowski

1,220 total views,  2 views today