20 Listopad – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

„Każde dziecko swoje prawa ma i je dobrze zna!!!”
20 listopada przypadała rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Prawa dziecka, jak i człowieka to najbardziej elementarne i przynależne każdej jednostce ludzkiej z racji urodzenia prawa. Wprowadzenie tych praw miało na celu chronić dzieci, ale również wspierać je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala dzieciom uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im również możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 r.
W związku z powyższym Dyrekcja szkoły, Psycholog szkolny oraz Pedagog szkolny zaprosili wszystkie oddziały klasowe wraz z wychowawcami do udziału w Akcji Prawa Dziecka, której celem było stworzenie plakatów informacyjnych. Przez cały tydzień od 13.11.2021 do 18.11.2021 podczas zajęć z wychowawcą uczniowie poznawali swoje prawa i tworzyli plakaty informacyjne pod hasłem „Każde dziecko swoje prawa ma i je dobrze zna!!!”.
Poniżej znajdują się efekty pracy uczniów.